Muafiyetli Kasko Nedir?

Kasko Uzman Görüşü
Sigorta şirketleri arasındaki rekabetin her geçen gün artması ve ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak kasko paketini arayan bilinçli tüketiciler, sigorta şirketlerini daha fazla alternatif ürün geliştirmeye yönlendirmektedir. Her kullanım şekli ve her bütçeye uygun olarak geliştirilen ürünlerden biri de muafiyetli kasko’dur. Muafiyetli kasko, genellikle bütçesini aştığı için kasko yaptırmaktan vazgeçme aşamasında olan tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Muafiyetli kasko, iyi ürün ile uygun fiyat doğrularının birleştiği satın alma noktasında, ekstra %40’a varan indirimler sağlayan bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerine göre oldukça cazip bir seçenek olan bu alternatif ile poliçeye, aracın hasar alması durumunda yapılacak olan ödeme miktarında kesinti yapılması şartı getiriliyor. Bu kesinti miktarı, araç bedelinin %1’i, %2’si veya %3’ü tutarında olabileceği gibi, poliçede belirlenen sabit bir miktar da olabiliyor. Muafiyetli kaskoda, sabit bir miktar belirlenmemişse, yapılacak olan kesinti miktarını belirleyen unsur aracın değeridir.

Kasko satın alırken büyük oranda avantaj sağlayan muafiyetli kasko paketinin, aracın çalınması, yanması, ağır bir hasar alması ya da kullanılamaz hale gelmesi gibi büyük tehlikelere karşı da, aracı uygun fiyatlarla güvence altına alan iyi bir seçenek olduğu düşünülebilir.

Kimler Muafiyetli Kaskoyu Tercih Etmeli?

Muafiyetli kasko konusunda karar vermeden önce göz önüne alınması gereken durumlar bulunmaktadır. Özellikle aracın, şehir içi trafiğinde ne sıklıkla kullanıldığı ve mini hasar teminatının olup olmadığı mutlaka dikkate alınmalıdır. Çok sayıda küçük meblağlı hasar yapan bir araç kullanıcısı için muafiyetli kasko uygun bir seçenek olmayabilir.

Eğer ;
• Standart kasko primi / Araç değeri %10’a yakın veya %10’dan yüksekse,
• Aracınız, şehir içinde çok sık kullanılan bir araç değilse,
• Poliçenizde mini hasar teminatı varsa,

muafiyetli kaskonun sizin için avantajlı bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.